Każdy dzisiaj mówi o tym, by mieć własne zdanie, by obrać kierunek myśli i trzymać się go. Mówi się, by nie być jak trzcina na wietrze. Jednak z własnego i innych doświadczenia wiemy, że to nie jest takie proste, jakby się wydawało. Najpierw zastanówmy się czym jest to "własne zdanie". W dzisiejszych czasach owe pojęcie jest bardzo często mylone z hejtingiem i krytyką. Może wytłumaczę to na najprostszym przykładzie z ostatnich tygodni.
GŁOŚNA SYTUACJA-> WIELKIE WYWODY NA FACEBOOKU -> ?
"?" - chciałoby się napisać WYMIANA ZDAŃ
No właśnie, chciałoby się, a jest to niemożliwe. Dlaczego? Bardzo prosta sprawa. Bo to w niczym nie przypomina wymiany zdań, tylko przekonywanie do swoich poglądów. Każdy chce tu pokazać swoje mocne "JA", pokazać jakim to jest się obeznanym w danym temacie.
Jedni mają twarde zdanie, które nie ulega innym wpływom. W sumie nie wiem czy to jest aż takie zupełnie dobre, ponieważ często możemy się mylić i należy spojrzeć na pewną sprawę z innej perspektywy. Nie można być zamkniętym w jednej kapsule i iść tak przez całe życie. Sytuacja, choć wydaje się nam dobrze znana, zmienia się jak w kalejdoskopie.Warto jest mieć elastyczne zdanie.
Drudzy nie mają swojego zdania, tylko jak ta trzcina chwieją się jak wiatr zawieje. Uważam to za kompletnie idiotyczne, ale nie ma się też co dziwić, bo żeby wybudować sobie zdanie na pewien temat, to trzeba najpierw zapoznać się z tym zagadnieniem, wyciągnąć wnioski i dopiero. A ludzie często nie mają zielonego pojęcia, ale ciągną masło maślane, wpasowują się w czyjeś myśli, cytują i kopiują...Po co? Na tę chwilę nie jestem w stanie odpowiedzieć, bo brakuje jakiegoś sensownego wytłumaczenia.
Posiadanie własnego zdania buduje nasz wizerunek w oczach innych. I jak osoby, które nie mają obranej myśli, mogą istnieć w dzisiejszym świecie?
Osobiście szanuję i podziwiam osoby, które potrafią mieć swoje zdanie, nie boją się mówić co myślą, śmiało wyrażają osobiste poglądy, a przy tym nie krytykują innych, tylko dlatego, że ci mają inne zdanie.
Dzisiaj otwartość umysłu i odwaga wyrażania swojego zdania jest ceniona! Nie rozumiem dlaczego niektórzy próbują na siłę być kimś, kim kompletnie nie są.
"Bądź sobą, wszystkie inne role są już zajęte" - i tego się trzymajmy!